• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgilendirme ARAÇLARIMIZIN PİYASASI HAKKINDA
Star 
Arkadaşlar merhaba,
Uzunca süredir aklımda olan ama vakit sıkıntısı dolayısıyla yazamadığım bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaklaşık 2011 yılından bu yana araçlarımızın ve genel olarak tüm araçların piyasasını az çok kontrol ederim. Bir al-satçı kadar(az çekmedik bunlardan) profesyonel değilim ama benim özel merağımdır, vakit buldukça girer sahibinden.com veya diğer paylaşım sitelerinden takip ederim.
Her neyse konunun özüne girmek istiyorum. “Araçlarımızın bir türlü hak ettiği değeri bulamaması.”
2015 yılından sonra tüm araç piyasasında her şey çok değişti. Dolar ve Euronun fırlayışına müteakiben sıfır araçların fiyatının artışı dolayısıyla 2. el piyasasıda yükseldi. 
2015 Ekim ayında aklımda hep olan otomatik  2005-2006 Mazda 3 almak istedim. O zamanlar piyasası 30-32 arası değişmekteydi. Hatta Kayseri’de Askeri personelden  çok temiz 2006 model 85binde lpg takılmamışını buldum adamla anlaştık ama sağolasıca benden sonra başka biriyle anlaşmış(bende de hata var, kaparo göndermedim adama, çünkü orada bir tanıdık bulup ilk önce araca baktırmak istedim) ve ona vermiş aracı 32bin liraya.
Bu sırada tabi başka araçlarada hep baktım, 2009-2011 arası Honda Jazz(İlla japon olsun, ama aklınıza ilk gelen gibi değil Biggrin ), 2008-2009 Subaru İmpreza(hatchback), Chevrolet Cruze(2012 LT Plus), Dizel Fiat Punto(Evo Dynamic 2013) v.s.. Yani 28-35 arasında bişeyler baktım. Sonra alıp borçla kapının önünde parasız pulsuz yatacağına, bizim özümüze dönelim deyip mareayı aldık tabi tekrar.
O günün fiyatlarıyla bugünün fiyatlarını kıyaslayınca aşağıdaki gibi garip bir tablo çıktı ortaya.

(Resim geç açılabilir)
[Resim: 6yXZj9.png]

Marealarımız nazlı araçtır hepimiz kabul edebiliriz bunu ama tablodaki araçları bilen bilir Jazz dışındaki diğer araçların hepsi bizim gibi nazlıdır.
Bunu çözebilen, şu yüzden veya bu böyle olmuştur diyecek arkadaşları yorumlara bekliyorum.
-------
Velhasılkelam işin özüne gelecek olursak;
Oranları görüyorsunuz. Bu sadece benim aklımda olan sıkı takip ettiğim araçların oranı. Tüm araçlar için geçerli bu. Şahin, Doğan bile %30 prim yaptı biz hala yerimizde sayıyoruz.

Tüm  mareacı dostlara tavsiyem;
Araçlarınızın değerini, kıymetini bilin ve satmak istediğinizde öldüm fiyatına vermeyin. Fiyatı öldürmeye çalışanlara müsaade etmeyin. Kasap ustaların vasat yorumlarına prim vermeyin. Acil satmak isteyen fiyatı düşük tutup bir şekilde elden çıkarmak isteyebilir ama bunda da art niyet arayın maalesef   şu anda piyasa o kadar güvensiz ki genelde sıkıntılı araçları ucuz yazıp, yok ev alacağım yok kredi borcumu ödeyeceğim acil satmam lazım deyip milleti kandırıyorlar. Gerçekten acil satmak isteyen arkadaşlarda olabilir, bu arkadaşlar için sözüm meclisten dışarı fakat eğri oturup doğru konuşmak lazım.

Bakımlı, değişensiz, hor kullanılmamış, maksimum kilometresi  150.000 olan(km konusunda tabloda belirttiğim araçların km’siyle kıyaslayamam çünkü onlar ortalama 2010 model. Yıllık 15 bin km kullanımla kıyas yaptım marea için), kronik sorunu olmayan(gerçi bizim kronik sorunumuz en fazla abs lambasının yanması, hararet ve devir dalgalanması. Bunlarında çözümü çok basit zaten), göçüğü,çatlağı, patlağı olmayan bir marea Liberty 26.000-28.000 TL eder. Exculisive’ler donanım olarak biraz daha dolu olduğu için yaklaşık 1000 TL fazlasını hak eder.

“Yok canım o kadar da etmez” dediğinizi duyar gibiyim. Eder arkadaşlar, kesinlikle bu fiyatları hak eder. Şahin’in Broadway’in 13-15 ettiği bu piyasada bizimkiler 30 eder. Ön yargılı olmayın, bu duvarı kaldırın önünüzden....

Sizcede etmezmi, yanlışım varsa yorumlarınızı bekliyorum ?
Tabi doğruysada yorum bekliyorum Smile

Sağlıcakla kalın.
Kardeşim kesinlikle sana katılıyorum. Tabi katılmayıp eleştiri yapacak siz mareayı ne sanıyorsunuz diyecek arkadaşlarda var. Saygı duyarım. Gerçekten özellikle 2014 başındaki kol gibii olan ötv zammından ve her yıl dahada artan ötv zammından sonra sıfırlar uçtu dolayısıyla ikinci elde yükseldi. Elbette bizde fiyatları güncellemeliyiz. En basitinde en kötü sıfır araba dacia logan var o bile 1.0 litre motor sıfırı 60.000 tl. Varın diğerlerini siz düşünün. Kendi içimizde de marea piyasasını özellikle yükseltmek istemeyen arkadaşlar var. Ben bu hak edilen fiyat politikasını başlattım. Hem maddi olarak hem de yeni araç alma konusundaki aciliyetimin olmaması ve rahatlığımın etkiside var. Şöyle ki aracımı satışa çıkardım. Satılırsa 7 kişilik araç alacağım. Aracın cv si değişen yok hasar kaydı yok sözde değil özde söylüyorum kronik sorunların hiçbiri yok zati yazılarıma bakılırsa da bu sorunlarla ilgili bir yazım da yok. 192.000 De. 4 parça boyalı. 98 Elx italyan kasa. Abs auto klima çift hava yastığı sis farı içi grimsi kaplama bakımları 191.000 de yapıldı. İçi tertemiz  yeni gibi. 22.000 tl dedim. Aracıma çok güveniyorum arkasındayım. Her türlü garantiyi veririm. Çok yazdın diyenlerde var. Hak ediyor diyende. 19.000 Tl ye kadar gördü. O fiyata acil olmadıktan sonra vermem. Sonuç olarak bende bu değerleri hakettiğini düşünen biri olarak düşünmekle kalmadım fiili olarak ta hayata geçirdim. 3 kuruşa 5 köfte vermez kimse. Dolayısıyla iyi bakımlı sorunsuz araba iyi para. Kötü bakımsız sorunlu veya sorunları gizlenmiş araba ucuz para. Satılsada hoş satılmasada mutlu ve mesudum marişimle...
Emeğine ve eline sağlık kardeşim gayet net bi şekilde anlatılmak isteneni dile getirmişsin. Yazmış olduğun düşüncelerini destekliyorum.
@gunsatgencoglu
Günsat hocam en iyisini yapmışsınız. Buna bir yerden başlamak lazım. Valla satış sitelerine girip bu yazıyı okumaları tavsiyesinde bile bulunacağım yakında. Çünkü gerçekten hakettiği değerleri görmüyor ve fiyat düşük olduğu müddetçe(bizim milletimiz gariptir) bunlar zaten sıkıntılı araba, baksana fiyatı şahin doğan ile aynı fiyatı o yüzden ucuz diyorlar, aracı almaya yanaşmıyorlar.

@hakan.par966
Desteğiniz için teşekkürler hocam. Umarız araçlarımız hakettiği değeri bulacak.

Bu arada alıntı yapıp cevap yaptığınız için yorumlar çok uzun gözüküyordu mesajınızda alıntı yapılan kısımları düzenledim bilginiz olsun, Günsat ve Hakan hocam.
(23.10.2017, Saat:15:51)ReDD Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @gunsatgencoglu
Günsat hocam en iyisini yapmışsınız. Buna bir yerden başlamak lazım. Valla satış sitelerine girip bu yazıyı okumaları tavsiyesinde bile bulunacağım yakında. Çünkü gerçekten hakettiği değerleri görmüyor ve fiyat düşük olduğu müddetçe(bizim milletimiz gariptir) bunlar zaten sıkıntılı araba, baksana fiyatı şahin doğan ile aynı fiyatı o yüzden ucuz diyorlar, aracı almaya yanaşmıyorlar.

@hakan.par966
Desteğiniz için teşekkürler hocam. Umarız araçlarımız hakettiği değeri bulacak.

Bu arada alıntı yapıp cevap yaptığınız için yorumlar çok uzun gözüküyordu mesajınızda alıntı yapılan kısımları düzenledim bilginiz olsun, Günsat ve Hakan hocam.
Tmm dır kardeşim. Peki alıntı yapmadan ama o kişininde bildirimden yani o konuyla ilgili ona cevap yazdığımı nasıl görür. Bi yöntemi varmı. Ayrıca mareanın fiyat politikasında usta diye geçinenlerin iş bilmezliklerininde etkisi var. Daha kolayını yapıp marea sorunlu araba deyip kıssadan hisse yapıyor. Bu iş sadece sen ben bizim oğlanla olmaz. Komple alıcıda satıcıda bilinçli olması lazım. Tabi biz başlangıcı yaptık. Hadi hayırlısı.
Çalışma da yorumlar da gayet hoş. Gönlümüze göre olsun inşallah Smile
kesinlikle katılıyorum bu konuya bu piyasanın sebebide birazda biziz arkadaşlar daha erken davranıp 5 sene öncesinden hem alırken hemde saterken harekete geçilseydi şuan gerçekten böyle olmazdı. sahibindene bakıyorum 12 binden başlıyor piyasa 32 bine kadar böyle bir oran olamaz piyasanın içine edilmiş durumda araçlarımızın üzerine oturan önyargının deişmesi çok zor görünüyor. şu an piyasada modeline göre misal (2000 model) marea çok temizse eğer 18bin civarı eder kalıplaşması var. ha bu tabular yıkılırmı bilmem satarken fiyatları yukarı çekmemiz ne denli işe yarar bunuda yapınca yine kalıplaşan düzen marea kaça aldında kaç paraeder kısmı var. bizzat aracımı satarken bu ve daha birçok benzeri nelerle karşılaştım. demem oki işallah herşey gönlümüzce olur.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Forumdaki spam başlıklar hakkında deltaintegrale 1 3,117 31.10.2019, Saat:13:36
Son Yorum: muhammetcun
  Yeni aldığım marea sorunları hakkında max_payne 27 19,401 16.04.2019, Saat:18:08
Son Yorum: max_payne
  araç hakkında düşünceleriniz metin.ozkilic 11 12,137 05.11.2017, Saat:11:55
Son Yorum: MrtOzler
  Yardım On bin Bakim Hakkinda erkannalbant 10 9,862 28.04.2017, Saat:22:06
Son Yorum: erkannalbant
  Far yıkama hakkında bilgi paylaşımı Brkgvrk 15 12,407 03.03.2017, Saat:19:21
Son Yorum: eunal

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi