Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 19.11.2018, Saat: 13:00
  • http://mareaturkiye.com'na Hoşgeldiniz!
  • Yeni temamızla yayındayız.
  • Kaldığımız yerden devam durmak yok :)
Marea Türkiye > GENEL > Sohbet > İlan Hararet göstergesi >
 Yorum: 6    Görüntülenme: 1066
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Hararet göstergesi
25.05.2018, Saat:15:16,
Yeni Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Exclusive
Model ve Renk: 2002   mavi
Marea
Hararet göstergesi

Arkadşlar slm herkesin ramazan ayı mübarek olsun.2002 marea aracım var 2 3 gündür hararet göstergesinde oynama oluyo motora baktığımızda bir skntı görğnmüyor fan açılması gerektiği gibi açılıyor ama gösterge oynuyor arıza ne olabilir bilgisi olan varmı yardımlarınızı bekliyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
25.05.2018, Saat:15:16
25.05.2018, Saat:17:35,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Liberty
Model ve Renk: 2004   Mavi
Marea
Cvp: Hararet göstergesi

(25.05.2018, Saat:15:16)Mutlu Maden Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Arkadşlar slm herkesin ramazan ayı mübarek olsun.2002 marea aracım var 2 3 gündür hararet göstergesinde oynama oluyo motora baktığımızda bir skntı görğnmüyor fan açılması gerektiği gibi açılıyor ama gösterge oynuyor arıza ne olabilir bilgisi olan varmı yardımlarınızı bekliyorum

Selamlar
Bahsettiğiniz konu forumda belki birkaç kez konusu geçmiştir.
Bence arama yaparak bir bakın. Hatta Berat21 adlı arkadaş geçen bayagi parça değiştirmiş.
Ben size o konu linkini vereyim ama siz yine de forumda arama yaparak çeşitli çözümler tavsiyelere ulaşabilirsiniz.

http://mareaturkiye.com/showthread.php?tid=4827

Hatta Kronik sorunlar bölümüne göz atarak olası çıkabilecek konuları göz atarak belki ileride işinize yarar ve yeni konu açma gereği olmaz.
Size de Hayırlı Ramazanlar. Keyifli sürüşler.
Veysel

cutez nickli üyenin imzası
-------------------------------
2004 Marea Liberty - Herkese Marea ile güzel, keyifli ve Kazasız Belasız sürüşler.
Veysel - Kartal
25.05.2018, Saat:17:35
25.05.2018, Saat:23:44,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Model ve Renk: 2007   Yıldız Mavisi
Marea

Merhaba birçok parçayla birlikte termostatıda değiştirdim müşür fan rezistörü 4 helezon amortisör torsiyon tamir takımı bu parçaları tamamlayınca değişimini paylaşmış olacağım sizin sorununuza gelecek olursak marealarda zamanla bakımsızlıktan veya aracın kötü geçmişine bağlı kronikleşen bir sorundur hararet sorunuda sadece fan açıp kapatmaya bakmamak gerekir sorunun derinine inmek lazım termostat açmıyor olabilir ,müşür olabilir ,devirdaim olabilir ,fan rezistörü olabilir, radyatör içine birşey sıkışmış olabilir veya devirdaim içine, soğutma sistemi önemli conta yakıp motor indirmeye kadar gider bir diğer sorun ise soğuktan sıcaktan kadranın lehimlerinin çatlayıp bırakması gibi sizin aracınızı bilmediğim için kesin yorum yapamayacağım benim aracımın sorunu müşür ve fan rezistörüde miyadını doldurduğundan kaynaklanıyordu

Berat21 nickli üyenin imzası
2007 Marea Liberty 1.6 16V Yıldız Mavisi(Delikanlıca Derler Kendisine)
25.05.2018, Saat:23:44
26.05.2018, Saat:06:06,
Emektar Üye
Üye Grubu
Model ve Renk: 2004   Gri
Marea

(25.05.2018, Saat:15:16)Mutlu Maden Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Arkadşlar slm herkesin ramazan ayı mübarek olsun.2002 marea aracım var 2 3 gündür hararet göstergesinde oynama oluyo motora baktığımızda bir skntı görğnmüyor fan açılması gerektiği gibi açılıyor ama gösterge oynuyor arıza ne olabilir bilgisi olan varmı yardımlarınızı bekliyorum

Aşağı yukarı ibre ani hareketler yapıyor anladığım kadarıyla, eliniz le göğüse üstten vurduğunuz da normale dönüyorsa araç da şase güçlendirmesi yapılmış mı eğer yapılmışsa ibre arkasinda ki lehimleri kontrol etmek gerekir. Bu problemi sürekli yapmıyor olmalı, arada özellikle şehir içi bozuk yollarda daha fazla olmalı.. malesef bir çok marea da bu sorun görülüyor..
26.05.2018, Saat:06:06
26.05.2018, Saat:08:32,
Yeni Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Exclusive
Model ve Renk: 2003   gri
Marea

Arkadaşım bu arabaların hararet saatleri tam bir baş belasıdır. 97-2007 her tür marea ve bravo larda bu sorun görülmektedir. İşin ilginç yanı Fiat -Tofaş mühendisleri bu sorunu nedense çözmemişler. Birde benim dikkatimi çeken bir olay başka marka araçlarda ve fiatın başka modellerinde böyle bir sorun yok sadece bu araçlara özel bir durum.
Şimdi yapman gerekenler,
1-Aracın akü kutup başındaki şaşe kablolarını ğüçlendir.
2-Müşürün saate giren soketini kontrol et oksitlenme lehim gibi.
3-Müşürü kontrol et eğer müşür bozuksa müşürü ruhsat no ile satın alıp değiştir.
4-İyi bir elektronikçi bulup lehim leri kontrol ettir.
5-Bu işlemleri yaptırdıktan sonra aracı bilgisayara bağlatıp ölçtür fan 1 ve 2 kademede açıyormu açıyorsa ibre kaçta.

Adam gibi saat yapsalar bizde bu kadar uğraşmasak...
26.05.2018, Saat:08:32
26.05.2018, Saat:10:21,
Yeni Üye
Üye Grubu
Araç:  
Model ve Renk:  
Hararet göstergesi

Benim aracımda farları açınca veya elektronik her hangi bir şeyi aracın harareti yükseliyordu. Hatta kontak kapatıp açtığınızda her seferinde farkli değerler gösteriyordu. Evden çıkınca nereye doğru gidince nerede ne zaman fan açtığını ezberlediğim için Allahtan baktirmaya giderken fark ettim her şeyin normal çalıştığını. Araç harareti tavan gösteriyor ama suyun sıcaklığı normal her şey normal çalışıyor. Radyatör müşür ve fan sıfır hatta. Suyuda eksiltmiyor normal sıcaklıkta. Eski fiat servis çalışanına gidip gösterdim. Ertesi gün lehimlerini yenilenmiş olarak arabayı teslim aldım.

Gesendet von meinem LG-H840 mit Tapatalk
26.05.2018, Saat:10:21
19.07.2018, Saat:11:33,
Yeni Üye
Üye Grubu
Araç: Brava   1.6 SX
Model ve Renk: 2002   gri
Brava

Arkadaşlar.
hararet dalgalanması sorunu bende yaşadım. Araç durup dururken  fan açmada her hangi bir problem olmamasına karşın hararete kalkıyordu. Özellikle şehir içi sıkışık trafikte sürekli olarak  yükselip alçalıyordu. Trafik açılınca ve uzun yolda hiç bir sorun yaşatmıyordu. uzun yolda uzun soluklu rampalarda yine hararete kalkıyordu. Aracta bir yıl kadar önce motor contası değişimi yaptım. Yine hararet sorunu yüzünden conta yakmıştı. O zaman dan önce böyle bir şey yoktu. İşlemden bir kaç ay sonra başladı. Bnun üzerine gösterge paneli kontrolü, hararet müşür değişikliği vs yaptım. Yine olmadı. radyatörü değiştirdim. Fanı komple değiştirdim (zaten çok çalışmak yüzünden kitledi. beni beklemeden kendi iflas etti) Devir daimi ve termostatıda değiştirdim olmadı. Bu arada su hortumlarıda sürekli olarak patlamaktaydı. özellikle eski olanlar (çok eskidiler ondandır diye düşünüyoruz). Fan açıyor, kaynama yok. hararet hala yükseliyor.  Gittiğim tamirciler bu kadar masraftan sonra araç seni yanıltıyor. Bu gerçek hararet değeri değil beyinciye git, beğin ağrızalı olabilir dediler. Ok gidelim bakalım dedim. ben iyi bir beyinci soruşturuken arabam düz yolda yine hararete kalktı ( dalgalanmayı bırakıp direk hararet yaptı.) Bir sinirle her zaman gittiğim tamircileri bırakıp eli yüzü ve dükkanı düzgün, birazda yaşlıca  başka bir tamirciye girdim. Aynı zamanda motor kaynağı ve rektefiye yapan bir yer. Adam benden bütün hikayeyi dinlemedi. Sadece bana sorununu söyle dedi. İbre oynuyor, hararet dalgalanıyor. Dedim. Sıkışık trafikte ve sıkıştırıncamı? diye sordu. Evet dedim. Yürürken sorun yok dimi? Dedi. Yine evet dedim. Motoru açıcaz, ne olduğunu gözünle göreceksin dedi. Çaresiz ben, Yine tamam dedim. İki saat kadar sonra üst kapak aralandı. Conta üç yerden yanık, çeşitli yerleden biraz kavrulmuş. sboblar sararmış. Adam contaya baktıktan 1 saniye sonra yeni bir üst kapak gerekiyor. Dedi. Nasıl yani rektefiyesi yokmu bunun dedim. Sonuç olarak bir yerlerden daha önce ellenmemiş bir kapak bulduk. Daha önceki conta sorununda kapak biraz fazla taşlanmış. Conta kalınlığı bile işe kurtaramıyor (bildiğiniz gibi bu işler çok hassas ölçülerle yapılıyor) Sıkıştırma ve patlama basıncı değişen arabanın motorunun üst tarafı daha çok ısınmaya başlıyor. Alt tarafta sorun yok. Bir süre sonra kapakta bir çatlak daha oluşuyor. İşte bu serüvenin başladığı noktada bu. Conta değiştirdikten bir kaç aya sonra. Bu çatlak suya doğru hava veriyor. hortumları şişiriyor ve patlatıyor. O esnada ibrede sürekli olarak yukarı aşağı dalgalanıyor. Motorun altı normal değerlerde çünki devir daim var. Ama üst çok sıcak çünki su orayı soğutmaya yetişemiyor. Sonuç dalgalandım da duruldum. Hikayem bu. Angry
19.07.2018, Saat:11:33
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  HARARET YARDIM sukrusivas 10 1,047 11.10.2018, Saat:20:36
Son Yorum: tunakzmz
  Hararet ibre oynamasi elkmarea58 5 1,549 02.12.2016, Saat:20:17
Son Yorum: Rookie
  Yardım Hararet Göstergesi haliban 14 3,051 30.12.2015, Saat:14:00
Son Yorum: MrtOzler
  hararet ibresiyle delirmeceler :)) _f_b_ 6 1,886 02.08.2015, Saat:10:16