Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 16.08.2018, Saat: 04:22
  • http://mareaturkiye.com'na Hoşgeldiniz!
  • Yeni temamızla yayındayız.
  • Kaldığımız yerden devam durmak yok :)
Marea Türkiye > GENEL > Bu Gün Marea İçin Ne Yaptınız ? > Ufak bakım >
 Yorum: 4    Görüntülenme: 108
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
11.08.2018, Saat:00:23, (Son Düzenleme: 11.08.2018, Saat:00:27, Düzenleyen: Ateş düşürücü.)
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Exclusive
Model ve Renk: 2006   Beyaz
Marea
Ufak bakım

Arkadaşlar aracı frenlediğimde direksiyonda titreme balanssızlık yapıyordu. normal sürüşteyken titreme falan yok sadece frenlediğimde bu durum oluyordu ve araç sık sık absye düşüyordu doğal olarak frenleme mesafem uzuyordu. fren bakımına girdim, disklerde ve kampana çanaklarında pek sorun yoktu. fren merkezleri kontrol edilip tamir takımıyla değiştirildi. diskler tornalandı ve balatalar değişti tekrar ayarlandı. Yapan ustanın fren test makinasına soktu önlerde sapma %2 ye kadar düştü arkalarda %7 sapma güzel oldu ve frenleme esnasındaki titremede ortadan kalktı. tüm bu fren bakımı, tornası ve balatalar için usta ile 220 tl ye anlaştık.
İmage

Orta egzozda ki spiral boru patlamıştı artık sesi biraz artmaya başladı. Yolda bile aracın içine vuran uğultu çekilmez hal almaya başlamıştı. bunların çin malı ve biraz daha kalitelisi olmak üzere fiyatlandırıyorlar ben kaliteli dediklerinden taktırdım. üstünden çıkan çin malıydı. Egzozcu ustalardan fiyat aldım. 150-180 arası fiyat verdiler bende pazarlıkla 120 tlye yaptırdım. usta katalitik konvektör hakkında konuştuk bilgilendirdi sağolsun. Katalitik konvektör için satılan temizleme sıvılarının(benzinli araçlar için) faydası olmadığını yapısı itibari ile yüksek derecede konvektörün kendi kendini temizlediğini aynı yeni gibi olduğunu söyledi. satılan katkıların motor içindeki yanma derecesini dengesiz yükselttiğini bununda normal üstü ısı oluştuğunun ve genelde üst kapağı bile çatlattıklarını söyledi. satılan katkıların espirisi yanma derecesini yükseltme dedi. Fakat dizel araçların durumunun biraz farklı olduğunu onların kurumunun temizlendiğini ekledi (kendisinde de 2 tane profesyonel devasa büyüklükte temizleme makinası vardı) bu işi hakkıyla yapan bilinçli esnaf bence
İmage
İmage

Trafik sigortasını da yeniledim 550 tl tuttu model 2006, plaka 26
Veee arabam yeni jant kapakları ve armalarını da haketti. güzelce yıkandıda

İmage

Benim Aygırın Son hali
İmage

İmage
(Son Düzenleme: 11.08.2018, Saat:00:27, Düzenleyen: Ateş düşürücü.)
11.08.2018, Saat:00:23
11.08.2018, Saat:17:31,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Liberty
Model ve Renk: 2007   Yıldız Mavisi
Marea
Cvp: Ufak bakım

Maşallah üstadım o egzos sprali için 50 tl fiyat almıştım egzoscu Ozan ustamdan kendileri işinin ehlidir D.bakır'da egzoscu olarak üzerine tanımam kapaklar keşke orjinali olsaydı daha şık durardı bu arada alaşım jantlar çok açıyordu arabanızı ne oldu onlara ?

Berat21 nickli üyenin imzası
2007 Marea Liberty 1.6 16V Yıldız Mavisi(Delikanlıca Derler Kendisine)
11.08.2018, Saat:17:31
11.08.2018, Saat:21:47,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Marea

(11.08.2018, Saat:17:31)Berat21 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Maşallah üstadım o egzos sprali için 50 tl fiyat almıştım egzoscu Ozan ustamdan kendileri işinin ehlidir D.bakır'da egzoscu olarak üzerine tanımam kapaklar keşke orjinali olsaydı daha şık durardı bu arada alaşım jantlar çok açıyordu arabanızı ne oldu onlara ?

Kardeş burada fiyatlar biraz tuzlu biliyorum. Kapakların orjinalini aradım tek tük buldum. Bulduklarımda bijon kapaklıydı, şimdiki üstündekilerde onlardandı öyle istemiyordum bunlar gibi geçmeli buldum artık. Üstündeki alaşımlar yakışıyodu ama mecburen degiştirdim lastik ebatı 195/50 R15 idi yanaklar ince olunca lastiklerde lassa marka sert idi çukurlarda acayip vuruyordu. İlk önce lastikleri 185/60 R15 ile değistirdim onlarda direksiyon tam tur çevirince çamurluğa sürtüyordu ve zincir takacak mesafe bile yoktu. Süspansiyonu yumuşatmak için yanak mesafesini uzatmam gerekiyordu mecburen jantı küçültüp oradan artan farkı yanaklarda değerlendirdim. Uzun süredir çukurlara girmeyeyim diye yolda zigzag çizerek geziyordum. Şuan üstünde 185/65 R14 ebat mevcut arabayı sürmekten hakikaten zevk aldım. Keşke daha önce değiştirseymişim.
11.08.2018, Saat:21:47
11.08.2018, Saat:22:53, (Son Düzenleme: 11.08.2018, Saat:22:54, Düzenleyen: Berat21.)
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Liberty
Model ve Renk: 2007   Yıldız Mavisi
Marea

(11.08.2018, Saat:21:47)Ateş düşürücü Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(11.08.2018, Saat:17:31)Berat21 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Maşallah üstadım o egzos sprali için 50 tl fiyat almıştım egzoscu Ozan ustamdan kendileri işinin ehlidir D.bakır'da egzoscu olarak üzerine tanımam kapaklar keşke orjinali olsaydı daha şık durardı bu arada alaşım jantlar çok açıyordu arabanızı ne oldu onlara ?

Kardeş burada fiyatlar biraz tuzlu biliyorum. Kapakların orjinalini aradım tek tük buldum. Bulduklarımda bijon kapaklıydı, şimdiki üstündekilerde onlardandı öyle istemiyordum bunlar gibi geçmeli buldum artık. Üstündeki alaşımlar yakışıyodu ama mecburen degiştirdim lastik ebatı 195/50 R15 idi yanaklar ince olunca lastiklerde lassa marka sert idi çukurlarda acayip vuruyordu. İlk önce lastikleri 185/60 R15 ile değistirdim onlarda direksiyon tam tur çevirince çamurluğa sürtüyordu ve zincir takacak mesafe bile yoktu. Süspansiyonu yumuşatmak için yanak mesafesini uzatmam gerekiyordu mecburen jantı küçültüp oradan artan farkı yanaklarda değerlendirdim. Uzun süredir çukurlara girmeyeyim diye yolda zigzag çizerek geziyordum. Şuan üstünde 185/65 R14 ebat mevcut arabayı sürmekten hakikaten zevk aldım. Keşke daha önce değiştirseymişim.

Aynen bende 14'e döndürdüm konfor açısından daha iyi lastiklerim Michelin süper kaliteliler çok yumaşak ıslak kuru zeminde zeminde tutuş süper fren bile mesafesi kısaldı eski dunlop lastiklerime göre öncekiler kütük gibiydiler hepsini kapak lastik jant birlikte 300'e aldım eski takımı bir taksiciye 220'ye verdim.Lastikler kullanılmamış pek satan kişi çelik alınca satmaya karar vermiş kelepir düştü aldım 35 bin km garantili bundan sonra sıfır dahi alsam Michelin tercih edeceğim bendekilerin ölçüsü 175/65/R14. Kısmet bakalım ilerde Stilo SP 17 jant Michelin Pilot Sport 4'e geçinceye kadar idare eder.

Berat21 nickli üyenin imzası
2007 Marea Liberty 1.6 16V Yıldız Mavisi(Delikanlıca Derler Kendisine)
(Son Düzenleme: 11.08.2018, Saat:22:54, Düzenleyen: Berat21.)
11.08.2018, Saat:22:53
12.08.2018, Saat:06:10, (Son Düzenleme: 12.08.2018, Saat:06:18, Düzenleyen: Ateş düşürücü.)
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Marea

(11.08.2018, Saat:22:53)Berat21 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(11.08.2018, Saat:21:47)Ateş düşürücü Nickli Kullanıcıdan Alıntı:

Aynen bende 14'e döndürdüm konfor açısından daha iyi lastiklerim Michelin süper kaliteliler çok yumaşak ıslak kuru zeminde zeminde tutuş süper fren bile mesafesi kısaldı eski dunlop lastiklerime göre öncekiler kütük gibiydiler hepsini kapak lastik jant birlikte 300'e aldım eski takımı bir taksiciye 220'ye verdim.Lastikler kullanılmamış pek satan kişi çelik alınca satmaya karar vermiş kelepir düştü aldım 35 bin km garantili bundan sonra sıfır dahi alsam Michelin tercih edeceğim bendekilerin ölçüsü 175/65/R14. Kısmet bakalım ilerde Stilo SP 17 jant Michelin Pilot Sport 4'e geçinceye kadar idare eder.

Aynen michelin lastik süper hakkını veriyor benim 50 yanaklardan 4 adet michelin kullanmıştım, arkasından lassa (2003 üretim tarihliydi) takınca konfor ve hatta yol sesi bile farketti o eski jantlara michelin alsam sadece tek lastik fiyatı 280 ile 330 tl arasındaydı. 4 adet aldığımda pahalı olacaktı. Birde alaşım jantlar yanaklarda ince olunca çukura falan vurdukça eğilmiş. Sık sık hava kaçırıyordu ben sabah 34 psi yapıyor 3 gün sonra 22 psi düşüyordu her seferinde benzin istasyonlarında hava tamamlamak yıldırdı. Hatta bir seferinde lastiklere verdim coşkuyu 45 psi bastım havayı, traktöre biner gibi olduydu. Yoldaki yaya ve kavşaklara yaklaşırkenki beyaz çizgiler varya hani sanki fayans döşer gibi anlamadığım pay bıraktıkları. Başka arabalar pıtır pıtır geçerken ben sekerek gidiyodum. Her jantı 2şer defa düzelttirmiştim oda artı masraf ve uğraş istiyor yoksa balans tutmuyor, hava kaçırıyor yanaklardan. Birde eski jantlar bayağı agırmış yoruyor aracı ister istemez. Bende bunları orjinal kapak dedikleriyle sadece 4 janta 200 tl verdim arkalara michelinin yan sanayi malı çıkma aldım adam sadece 4-5ay kullanmış aldığımda bile üretim tarihi 9 ay olmuştu, 2 sini 150 tlye aldım. Önler sıfır Falken marka 2 sini 300 tlue aldım( üretim tarihi 2018in 3 haftası) uygun fiyatlıların en yumuşağı, adam petlas takalım bununlarla az km yaparsın dişleri daha kısa sürede erir dedi, olsun dedim. Hakikaten yumuşak sevdim, frenlemede idare eder çünkü lastik genişliğide 185'e düştü. Yalnız yüksek hızlarda viraja dikkat edicen yanaklar uzun olunca araç virajda ister istemez esniyor oda kaydırma yapabiliyor. Eski lastiklerle girdiğim viraja bunlarla giremediğimde bir gerçek. Olsun sonuçta ralli yapmayacam 2 çocukla geziyorum arabada. Eski jantları lastikleriyle 550 liraya verdim. Cebimden sadece 100 lira farkla sıfır lastik sahibi oldum.
(Son Düzenleme: 12.08.2018, Saat:06:18, Düzenleyen: Ateş düşürücü.)
12.08.2018, Saat:06:10
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bilgilendirme Genel Bakım Yaptırıldı cutez 4 832 16.12.2017, Saat:23:42
Son Yorum: cutez
  Bakım aliuygun 8 1,635 02.02.2017, Saat:16:50
Son Yorum: aliuygun
  Bakım yaptırdım ve egzoz değişti infernox 13 3,991 13.01.2017, Saat:00:32
Son Yorum: muevete
  Triger +bakım erkank 10 2,099 21.10.2016, Saat:23:45
Son Yorum: jjuuddaass
  Bilgilendirme yağ filtre bakım için parça siparişi verdim jjuuddaass 17 4,622 01.10.2016, Saat:05:09
Son Yorum: muevete

Hızlı Menü:

Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB
© 2002-2018 MyBB Group.
MAREA TÜRKİYE © 2015.