Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 15.12.2018, Saat: 09:41
  • http://mareaturkiye.com'na Hoşgeldiniz!
  • Yeni temamızla yayındayız.
  • Kaldığımız yerden devam durmak yok :)
Marea Türkiye > GENEL > Bu Gün Marea İçin Ne Yaptınız ? > Bilgilendirme Kış hazırlığı ve triger & baskı balata tavsiyeleriniz >
 Yorum: 9    Görüntülenme: 767
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Kış hazırlığı ve triger & baskı balata tavsiyeleriniz
18.10.2018, Saat:17:09,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Exclusive
Model ve Renk: 2006   Beyaz
Marea

Herkese iyi günler kışa doğru yaklaşırken aracın antifriz, ATF yağını değiştireyim dedim. Önceleri radyatörden eksilen olursa suyun yerine saf antifriz eklerdim. Bu defa artık komple suyu bırakıp değiştirdim. Bu işlemi kendim ufak atölyede yaptım içime sindi. Suyu boşalttıktan sonra tekrar radyatörü su ile doldurdum aracı çalıştırıp içindeki kalan antifrizin temiz suyla karışıp gelmesini sağladım. Bu doldur boşalt işlemi suyun rengi berrak olana kadar devam etti toplam 5-6 kez tekrarladım. en sonunda resimde görülen antifrizi ve saf suyla hazırladığım karışımı ekleyip havasını aldım. Şükür borulardan termostat dan yada kaloriferden kaçak ve suda eksilme yok daha. Birde Atf yağınıda değiştirdim ama onu enjektör ve serum hortumu ile 2 kez doldur boşalt yaparak yaptım onunda rengi kararmıştı. 
Radyatörden çıkan ilk su

İmage

Eklenen yeni antifriz

İmage

Buda enjektörle aldığım ilk ATF yağı

İmage

Bu antifriz değişiminden öncede boğaz kelebeğini söküp balata spreyi le güzelce temizledim, map sensörünü temizledim. Sonra Lpg sistemine arayüz kablosu almıştım onunla bilgisayar ile bağlanarak geçiş sıcaklık ayarlarını ve kalibrasyonunu yaptım. 1000 km sonra yağ değişimi olacak o zaman zaten hava, polen ve yağ filtrelerini de değiştirip enjektör temizleyici eklemeyi düşünüyorum egzoz muayenesine 2 ay kadar önce gireceğim yağ değiştirdikten sonra egzoz değerleri biraz düşük olur herhalde.
Bugünde muz sileceklerinin lastiklerini değiştirdim. orjinal marka lastik ve naylon oranı az, yumuşak kauçuk sadece silgeç lastiklerini bulmam zor oldu. 
Zamanı gelince değişecek malzemelerim.

İmage
İmage
İmage
İmage

Fiyatlarınıda ekleyeyim aklınızda bulunsun

Opet Kırmızı antifriz 3 lt-------------- 70 tl  (2018 üretimli)
Motul 5&30 tam sentetik 4 lt--------- 106 tl (2018 üretimli)
Shell balata spreyi---------------------- 10 tl
Shell ATF yağ 1 lt-----------------------18 tl
Polen filtresi----------------------------- 15 tl
Hava filtresi------------------------------ 15 tl
Yağ filtresi-------------------------------- 15 tl
Würth Enjektör temizleyici ------------ 23 tl

Gelelim benim sizden istediğim tavsiyelerinize
Araçla şehir içinde çok dur kalk olduğunda kalkarken silkeleme yapıyor. geriye takarken bazen cartlıyor. Önceden hafiften bilya sesi gibi geliyordu debriyaja basınca sesi kesiyordu şimdi öyle seste yok. Baskı balata  & triger seti marka tavsiyeniz ve yeni değişim yapanlardan malzeme ve usta fiyatlarını söylerseniz sevinirim. bu ayın sonunda ankara yolculuğum var orada uygun diyen olursa oradan alabilirim şimdiden teşekkürler.
benim aldığım fiyatlar baskı balata 2006 model için ince göbek
valeo    650-700 tl
ma-pa   200 tl  özellikle bu marka nasıldır
opar    550 tl civarı

TRİGER SETİ
Gates   350 tl
Dayco  380-400 tl 
lancia-opar 500 tl üzeri
18.10.2018, Saat:17:09
19.10.2018, Saat:08:30,
Moderatör
Moderatör Grubu
Model ve Renk: 2005   FÜME
Marea

Çok güzel işler çıkarmışsınız tebrikler.

Yanlız aracınızın km nedir 5/30 ince ve ısısı düşük yağ yakma olabilir. Bende motul kullanıyorum 5/40 tam sentetik kullanıyorum.

Baskı balatalar uzun zamandır fiyat olarak bakmıyorum ama en son 250 ye valeo almıştık arkadaşa trigeride dayco 170 di galiba fiyatlar çok uçmuş 2 sene önce baskı balatam yarımdı o zamanlar çok uygundu keşke alıp kenara koysaymışım daha bitmesi sorunum da yok ama fiyatlar çok uçmuş.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

veyis nickli üyenin imzası
2005 MAREA EXCLUSİVE
19.10.2018, Saat:08:30
19.10.2018, Saat:13:56,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Marea
Cvp: Kış hazırlığı ve triger & baskı balata tavsiyeleriniz

(19.10.2018, Saat:08:30)veyis Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel işler çıkarmışsınız tebrikler.

Yanlız aracınızın km nedir 5/30 ince ve ısısı düşük yağ yakma olabilir. Bende motul kullanıyorum 5/40 tam sentetik kullanıyorum.

Baskı balatalar uzun zamandır fiyat olarak bakmıyorum ama en son 250 ye valeo almıştık arkadaşa trigeride dayco 170 di galiba fiyatlar çok uçmuş 2 sene önce baskı balatam yarımdı o zamanlar çok uygundu keşke alıp kenara koysaymışım daha bitmesi sorunum da yok ama fiyatlar çok uçmuş.

veyis yedek parçada fiyatlar uçmuş gerçekten triger setini 8-9 ay önce valoe 300 tl iken almadım pahalı diye. Şimdi o fiyatlara nerdee işcilik ise tek tek yaptırırsam 200 tl her biri için aynı anda yaptırırsam 350 tl civarı tutuyor. Neyse araç dediğim gibi 2006 model 170bin kmde. Daha önce 3 kışdır sürekli 5/30 koyuyorum eksilme mobil1 ESP'de 300-500 ml kadardı. Digerleri hep motul marka onlarda da 9binde falan değiştiriyorum. 750 ml kadar eksiltme oldu. Hatta şuan içinde 150bin km üstü araçlara özel, kırmızı Valvolin tam sentetik 10/40 var. 12bin km oldu Eskişehir-Ankara ve Eskişehir-Afyon gidip gelicem(1000 km yaparım) ayın sonunda ondan sonra değiştircem yağ çubuğuna baktım çizginin tam ortada eksiltme fazla olmamış. Rengide idare eder.
19.10.2018, Saat:13:56
21.10.2018, Saat:01:29, (Son Düzenleme: 21.10.2018, Saat:01:31, Düzenleyen: Berat21.)
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Liberty
Model ve Renk: 2007   Yıldız Mavisi
Marea

(19.10.2018, Saat:13:56)Ateş düşürücü Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(19.10.2018, Saat:08:30)veyis Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel işler çıkarmışsınız tebrikler.

veyis yedek parçada fiyatlar uçmuş gerçekten triger setini 8-9 ay önce valoe 300 tl iken almadım pahalı diye. Şimdi o fiyatlara nerdee işcilik ise tek tek yaptırırsam 200 tl her biri için aynı anda yaptırırsam 350 tl civarı tutuyor. Neyse araç dediğim gibi 2006 model 170bin kmde. Daha önce 3 kışdır sürekli 5/30 koyuyorum eksilme mobil1 ESP'de 300-500 ml kadardı. Digerleri hep motul marka onlarda da 9binde falan değiştiriyorum. 750 ml kadar eksiltme oldu. Hatta şuan içinde 150bin km üstü araçlara özel, kırmızı Valvolin tam sentetik 10/40 var. 12bin km oldu Eskişehir-Ankara ve Eskişehir-Afyon gidip gelicem(1000 km yaparım) ayın sonunda ondan sonra değiştircem yağ çubuğuna baktım çizginin tam ortada eksiltme fazla olmamış. Rengide idare eder.

Aracımda Renault'un Loqui Moly 10/40 yağını kullanıyorum sorun yok. Yağ olarak Motul 300V Chrono 10/40 tavsiye ederim müthiş özellikli bir yağ sesi değiştiriyor ki zaten yarış araçların kullanılan yağ serisinden baskı balata setinide orjinal Alfa Romeo ya da Lancia kutulu bulursanız alın yoksa Valeo öneririm ömrü orjinalle birebir.

Berat21 nickli üyenin imzası
2007 Marea Liberty 1.6 16V Yıldız Mavisi(Delikanlıca Derler Kendisine)
(Son Düzenleme: 21.10.2018, Saat:01:31, Düzenleyen: Berat21.)
21.10.2018, Saat:01:29
22.10.2018, Saat:13:22,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Liberty
Model ve Renk: 2004   bej
Marea

(18.10.2018, Saat:17:09)Ateş düşürücü Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Herkese iyi günler kışa doğru yaklaşırken aracın antifriz, ATF yağını değiştireyim dedim. Önceleri radyatörden eksilen olursa suyun yerine saf antifriz eklerdim. Bu defa artık komple suyu bırakıp değiştirdim. Bu işlemi kendim ufak atölyede yaptım içime sindi. Suyu boşalttıktan sonra tekrar radyatörü su ile doldurdum aracı çalıştırıp içindeki kalan antifrizin temiz suyla karışıp gelmesini sağladım. Bu doldur boşalt işlemi suyun rengi berrak olana kadar devam etti toplam 5-6 kez tekrarladım. en sonunda resimde görülen antifrizi ve saf suyla hazırladığım karışımı ekleyip havasını aldım. Şükür borulardan termostat dan yada kaloriferden kaçak ve suda eksilme yok daha. Birde Atf yağınıda değiştirdim ama onu enjektör ve serum hortumu ile 2 kez doldur boşalt yaparak yaptım onunda rengi kararmıştı. 
Radyatörden çıkan ilk su

İmage

Eklenen yeni antifriz

İmage

Buda enjektörle aldığım ilk ATF yağı

İmage

Bu antifriz değişiminden öncede boğaz kelebeğini söküp balata spreyi le güzelce temizledim, map sensörünü temizledim. Sonra Lpg sistemine arayüz kablosu almıştım onunla bilgisayar ile bağlanarak geçiş sıcaklık ayarlarını ve kalibrasyonunu yaptım. 1000 km sonra yağ değişimi olacak o zaman zaten hava, polen ve yağ filtrelerini de değiştirip enjektör temizleyici eklemeyi düşünüyorum egzoz muayenesine 2 ay kadar önce gireceğim yağ değiştirdikten sonra egzoz değerleri biraz düşük olur herhalde.
Bugünde muz sileceklerinin lastiklerini değiştirdim. orjinal marka lastik ve naylon oranı az, yumuşak kauçuk sadece silgeç lastiklerini bulmam zor oldu. 
Zamanı gelince değişecek malzemelerim.

İmage
İmage
İmage
İmage

Fiyatlarınıda ekleyeyim aklınızda bulunsun

Opet Kırmızı antifriz 3 lt-------------- 70 tl  (2018 üretimli)
Motul 5&30 tam sentetik 4 lt--------- 106 tl (2018 üretimli)
Shell balata spreyi---------------------- 10 tl
Shell ATF yağ 1 lt-----------------------18 tl
Polen filtresi----------------------------- 15 tl
Hava filtresi------------------------------ 15 tl
Yağ filtresi-------------------------------- 15 tl
Würth Enjektör temizleyici ------------ 23 tl

Gelelim benim sizden istediğim tavsiyelerinize
Araçla şehir içinde çok dur kalk olduğunda kalkarken silkeleme yapıyor. geriye takarken bazen cartlıyor. Önceden hafiften bilya sesi gibi geliyordu debriyaja basınca sesi kesiyordu şimdi öyle seste yok. Baskı balata  & triger seti marka tavsiyeniz ve yeni değişim yapanlardan malzeme ve usta fiyatlarını söylerseniz sevinirim. bu ayın sonunda ankara yolculuğum var orada uygun diyen olursa oradan alabilirim şimdiden teşekkürler.
benim aldığım fiyatlar baskı balata 2006 model için ince göbek
valeo    650-700 tl
ma-pa   200 tl  özellikle bu marka nasıldır
opar    550 tl civarı

TRİGER SETİ
Gates   350 tl
Dayco  380-400 tl 
lancia-opar 500 tl üzeri
  merhaba baskı balata için valeo triger seti içinse lancia tercih etmenini öneririm. yağ konusuna gelince bu yaz başında motul 5w40 kullandım motor biraz sesli çalışmaya başladı normalden daha ince gibiydi bu son yağ değişiminde tekrar 5w40 castrole döndüm.
22.10.2018, Saat:13:22
23.10.2018, Saat:13:40,
Emektar Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 SX
Model ve Renk: 2000   Beyaz
Marea

Parçacı bi arkadaşım Valeo baskı balataya 750tl fiyat verdi Luk için 480tl fiyat verdi ve Luk önerdi. Henüz değiştirmedim Luk ile Valeo arasında ki fark için yorum yapamam o yüzden ama araştırabilirsiniz. Triger seti benim Dyco bu sitede de kullanan çok var hemen herkes memnun tercih sizin.

onrkrmtc nickli üyenin imzası
Bütün kurallara uyarsanız, bütün eğlenceyi kaçırırsınız
İmage
23.10.2018, Saat:13:40
23.10.2018, Saat:15:50,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Marea

(23.10.2018, Saat:13:40)onrkrmtc Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Parçacı bi arkadaşım Valeo baskı balataya 750tl fiyat verdi Luk için 480tl fiyat verdi ve Luk önerdi. Henüz değiştirmedim Luk ile Valeo arasında ki fark için yorum yapamam o yüzden ama araştırabilirsiniz. Triger seti benim Dyco bu sitede de kullanan çok var hemen herkes memnun tercih sizin.

teşekkürler @onrkrmtc
23.10.2018, Saat:15:50
30.10.2018, Saat:11:32, (Son Düzenleme: 30.10.2018, Saat:11:34, Düzenleyen: Ateş düşürücü.)
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Marea

Arkadaşlar gerekli olan parçaları fiyat araştırması ve pazarlık ederek aldım ürünlerin resimlerini ve gözüken numaralarını sizlerle de paylaşıyorum belki birilerine lazım olur. Aldığım parçalar 2006 model araç motor no: 182B600 içindir parçaları motor ve şasi numarasından sorgulayıp uygun olanları aldım. Özellikle Baskı balata için olumsuz bir durumla karşılaşırsam burada yazarım bilginiz olsun. Öncelikle opar baskı balata sorduğumda 680 tl fiyat verdiler bana pahalı geldi. Bende MAPA marka olan yerli üretimden aldım(takan ustalara sordum sorun yaşadınız mı? diyerek "hayır" cevabını alınca tercih ettim). Baskı balata ile Debriyaj telinide değiştirirsen daha yumuşak olur, takılma gibi sorunlar yaşamazsın diyerek ustalar tavsiyede bulununca onuda o yüzden aldım. Fiyatlarını en sonda ekleyeceğim.

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

Z rot
İmage

VİRAJ ORTA LASTİĞİ

İmage

DEBRİYAJ TELİ

İmage

DAYCO TRİGER SETİ  KTB-269

İmage

İmage

DAYCO TRİGER SETİ -------------------- 260 TL
DEBRİYAJ TELİ ---------------------------- 40 TL
VİRAJ ORTA LASTİĞİ -------------------- 5 TL ( Adet )
Z ROT ------------------------------------------ 25 TL ( Adet )

MAPA BASKI BALATA -------------------- 200 TL ( İnce Göbek )    

Usta ile pazarlık ettim bunların hepsine ek aldığım yağ ve filtreleri değiştirecek. Hepsine ustalık 300 TL dedik. Tabi sorduğum sorulardan bazıları Marea araca uygun triger için kilit aparatın varmı ve daha önce bu araçlarınkini değiştirdin mi?. Değiştirdim dedi hatta 3 gün önce brava değiştirmiş. hazır oralar sökülmüşken marş motorunun kömürlerine falanda bakım olursa onada bakım yaptıracağım.
(Son Düzenleme: 30.10.2018, Saat:11:34, Düzenleyen: Ateş düşürücü.)
30.10.2018, Saat:11:32
07.11.2018, Saat:12:21, (Son Düzenleme: 07.11.2018, Saat:17:03, Düzenleyen: Ateş düşürücü.)
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Marea

Arkadaşlar aracı alalı 2-3 gün oldu arabayı babama verip yaptırdı. bazı aksilikler çıktı bunların başında parçacının motor ve şasi numarasından kontrol ederek verdiği baskı balata ve debriyaj telinden parçacı ya önemsemedi yada ezbere verip gönderiverdi parçayı. bana verdiği mapa marka parçanın üstteki yorumlarımda fotoğrafını paylaşmıştım şimdi üstünden çıukan ve bana verilenleri yanyana koyup babam fotoğraf çekip göndermiş ve aldığı parçanın numarasını göndermiş onları paylaşıyorum sizler dikkan edin bilginiz olsun.
bu üstünden çıkan ve bana verdiği parça(göbek farklı ve setin içindeki bilya farklı)

İmage

Buda tekrar alınan parça

İmage

benim araca uygun debriyaj teli doğru olan parça (60 tl)

İmage

Bana maliyeti bu işin yeni baskı balata----250 tl
debriyaj teli------------------------------------60 tl
Dayco triger seti-------------------------------260 tl
ngk buji-----------------------------------------50 tl
v kayışıda değişti------------------------------40 tl
1 lt şanzuman yağı-----------------------------35 tl
vites rotili---------------------------------------25 tl
z rot----------------------------------------------25  tl
Marş motor kömürü-------------------50 tl
viraj orta lastiği(2 adet)------------------------10 tl
Motor yağı ve fitrelerinin değişimi----------150 tl
Herşey dahil işçilik----------------------------300 tl

toplam: 1255 tl

Ustanın söyledikleri. Triger tam zamanında değiştirmişin kayışta çatlaklar ve dişler hafif yenmiş ve kayış sünmüş. yenisini takmadan önce kayışları üst üste koyduklarında sünme bariz belliymiş. Az daha geç değiştireyim deseymişin kayış kopardı dedi sonrası zaten sürpriz "kutumda büyük hissediyorum" derdim galiba minimum 2500-3000 tl ile başlanırdı. Baskı balatada pek sorun yok gibiydi ama balatada çatlaklar çoktu dedi ve debriyaj bilyası ömrünü tamamlamış, bende çıkan parçaları gördüm doğrudur. debriyaj acayip yumuşadı pamuk gibi oldu, sanki hidrolik debriyaj gibi şuan. yaklaşık 350 km kullandım sorun yok motorun gaz vermedeki tepkisini atiklik olarak hemen alıyorum sanki motor bir tık daha serileşmiş gibi artık yağ-buji-filtreler-debriyaj ve triger falan değişince bariz olumlu olarak hissetme var. Aşağılar sökülmüşken marş motorunada bakım yaptırdık. Kömürler bitmek üzereymiş hemen değiştirildi.
(Son Düzenleme: 07.11.2018, Saat:17:03, Düzenleyen: Ateş düşürücü.)
07.11.2018, Saat:12:21
06.12.2018, Saat:08:25,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 ELX
Model ve Renk: 2001   kırmızı
Marea

güle güle kullanın tekerinize taş değmesin...
06.12.2018, Saat:08:25
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ön disk ve balata değişimi turgay 14 3,614 19.01.2018, Saat:06:58
Son Yorum: veyis
  Bilgilendirme Ön arka balata değisimi Ozi14531453 11 4,749 12.01.2018, Saat:20:39
Son Yorum: muevete
  Bilgilendirme Baskı balata ve 10 bin bakımı adaletli_54 3 954 07.09.2017, Saat:08:18
Son Yorum: adaletli_54
  Mareamın triger, termostat ve antifrizini değiştirdik onrkrmtc 34 12,390 19.12.2016, Saat:11:55
Son Yorum: onrkrmtc
  Bilgilendirme Triger ve Debriyaj Değişimi Harun 12 3,361 25.11.2016, Saat:10:04
Son Yorum: Harun

Hızlı Menü:

Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB
© 2002-2018 MyBB Group.
MAREA TÜRKİYE © 2015.