Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 19.10.2019, Saat: 19:46
  • http://mareaturkiye.com'na Hoşgeldiniz!
  • Yeni temamızla yayındayız.
  • Kaldığımız yerden devam durmak yok :)
Marea Türkiye > TEKNİK KISIM > Motor ve Mekanik > Bilgilendirme egzost manifoldu değişimi ve manifold sensör söküm ve temizliği >
 Yorum: 4    Görüntülenme: 353
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 egzost manifoldu değişimi ve manifold sensör söküm ve temizliği
17.07.2019, Saat:22:05,
Kıdemli Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Exclusive
Model ve Renk: 2006   Beyaz
Marea
egzost manifoldu değişimi ve manifold sensör söküm ve temizliği

Arkadaşlar aracım uzun süredir ilk çalıştırmada sanki egzost delik gibi ses yapıyordu. biraz çalışıp manifold ısınıncada (döküm demir genleşip deliği kapatıyor) sesi bayağı ölçüde kesiyordu bu şekilde 2 ay kullandım. artık ses arttı ve içeriyede egzozt kokusunu vermeye başladı baya ihmal etmiştim değiştireyim dedim artık parçayı, parça sökümü baya zor arkadaşlar yaklaşık 4 saat sürdü, manifolda hidrolik direksiyon pompası olması lazım ayağıda bağlıydı katalizörün bağlantı kelepçeleri falanda uğraştırıcı oldu.

İmage

İmage

İmage

buda katalizörün üstten görünüşü daha dağılmamış, tıkanmamış şükür

İmage

manifold üzerindeki oksijen sensörünü sökmek zordu hafif vuracaktık bıraksın diye ama içi seramik olduğundan kırılabilirdi onun için oksijen kaynağı ile kenarlarını hafiften ısıtıp(tavlama) sökmek çok kolay oldu. tavladığımız yeri kırmızı çember içine aldım.

İmage

sensörün ilk resmini çekmedim biraz temizledikten sonraki fotoğrafı sonra en son fotoğrafıdır.
limon tuzu içinde beklettim ve bayağı kurum döküldü sonra zımpara ile son işlemi yapıp taktım.

İmage

İmage

İmage

İmage

İmage

manifold değişiminden sonra araç gayet sessizmiş bunu farkettim kendime 2 ay farketmeden işkence etmişim yakıt konusundada pek farketmedi ama içeri gürültü ve egzoz kokusu almıyor
17.07.2019, Saat:22:05
17.07.2019, Saat:23:14,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 SX
Model ve Renk: 2000   Gri
Marea
RE: egzost manifoldu değişimi ve manifold sensör söküm ve temizliği

Kaça maloldu bu işlem ve manifoldun delik olduğunu nasıl anladınız
17.07.2019, Saat:23:14
17.07.2019, Saat:23:41,
Kıdemli Üye
Üye Grubu
Marea
Cvp: RE: egzost manifoldu değişimi ve manifold sensör söküm ve temizliği

(17.07.2019, Saat:23:14)Osmanerken Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Kaça maloldu bu işlem ve manifoldun delik olduğunu nasıl anladınız

hocam zaten tahmin etmiştim aracın ön tarafından sanki egsost delik gibi ses geliyordu motor ısındıkça ses bayağı kesiliyordı yani döküm malzeme ısındıkça genleşiyor ve çatlak kapanıyordu. motor soğuduğunda da tekrar döküm malzeme soğuyup çekiyor ve çatlak büyüyordu bilindik fizik kuralı yalnız bu çatlak bayağı büyüdü ve egzozt gazınıda oradan atar oldu havalandırmayı açtıkça içeriyede ara ara koku geliyordu. en son manifoldun üstündeki koruma sacını çıkarıp baktığımda çatlağı gördüm. yalnız kesinlikle dikkat edin koruma sacını çıkarırken kesinlikle akü kutup başını sökün ben neredeyse aracı yakacaktım. koruma sacını tutan en altta 2 aden vida ve üstte gözüken 3 tane saplama somun var bunları söküp kaldırırken şarj dinamosunun arkasında direk bağlanan kabloya değdi bayağı kıvılcım atıp çatırdadı siz dikkat edin arkadaşlar. egzozt manifoldunu 180 tl'ye aldım ve egzozt contasınıda yanında ücretsiz verdi normalde 20-25 tl bişey. katalizörün contası olmuyor haberiniz olsun direk takılıyor. ustada başka işleride yaptırdım 230 tl pazarlık ettik. ama kendisi dediki ben bunun bu kadar zor olduğunu bilmiyordum 1.4 motor albealar gibi basit olacak zannetmiştim dedi yoksa bunun hakkı 400 tl idi dedi, başka bir usta 600 tl istedi. pazarlığı önceden yapın sorun yaşamayın
17.07.2019, Saat:23:41
18.07.2019, Saat:18:26,
Kıdemli Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Liberty
Model ve Renk: 2004   Kıyı Mavisi
Marea
Cvp: egzost manifoldu değişimi ve manifold sensör söküm ve temizliği

Öncelikle hayırlı olsun, bende değişim yapacaktım ancak egsoz manifoldun durumunu görmeden değiştirmek istemedim. birkaç yerde çatlak vardı. kaynak yapılıp ve conta yenilenip geri takıldı. 150 tl verdim totalde. tamam çok kolay olmayabilir sökmesi takması ama kalkıp ta o rakamları istemeleri cidden abez geliyor.
yan sanayi egsoz manifoldun kalitesinden memnun musunuz ? dökümün kaynak konusunda pek güvenilir olmadığını biliyorum o yüzden ilk sesi duyduğumda değiştirmeyi düşünüyorum.
18.07.2019, Saat:18:26
18.07.2019, Saat:21:09,
Kıdemli Üye
Üye Grubu
Marea
Cvp: egzost manifoldu değişimi ve manifold sensör söküm ve temizliği

(18.07.2019, Saat:18:26)emre1789 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle hayırlı olsun, bende değişim yapacaktım ancak egsoz manifoldun durumunu görmeden değiştirmek istemedim. birkaç yerde çatlak vardı. kaynak yapılıp ve conta yenilenip geri takıldı. 150 tl verdim totalde. tamam çok kolay olmayabilir sökmesi takması ama kalkıp ta o rakamları istemeleri cidden abez geliyor.
yan sanayi egsoz manifoldun kalitesinden memnun musunuz ? dökümün kaynak konusunda pek güvenilir olmadığını biliyorum o yüzden ilk sesi duyduğumda değiştirmeyi düşünüyorum.

Teşekkürler kardeş benim eski manifold üstü ve altı komple boydan çatlaktı. Kaynağın o kadar büyük alanda sağlıklı olmayacağını düşündüm. Yenisi de zaten pek pahalı da değildi. Bu eskisehir'de ustalık fiyatları biraz pahalı, birde kendini bulunmaz hint kumaşı zannedip iş çıkarıyor hele bitanesi üst kapağı sökmeden çıkmaz dedi falan bir sürü dert sonuc olarak, işin tanımını iyi yapıp başlamadan pazarlık etmek gerek yoksa pavyon hesabı gibi kitlerler, ben 4 ay önce memleketim afyonda triger seti, baskı balata, debriyaj teli, viraj demir orta lastikleri, yağ ve filtre, buji, z rot degişimi, mars motoru sökme takma ve diğer ufak tefek ayarları hepisine ustalık parası 300 tl vermistim. Burda mantık en aşagı değiştirecegi parca fiyatı kadar işçilik yazıyorlar. Bende en ufak birseye afaki paralar verirken içimden gelerek vermiyorum, öyle alınan paranın hayrı olurmu bilmem. Bunların sayesinde usta oldum zaten ?. Kardes sonucta döküm malzeme sabit duruyor yani ekstra kilit görevi yok, bisey diyemiycem bir lastik gibi olsa performansını ölçebilirim ama delikleri falan genis yani eskisi gibi aynı. Çatlak olan ışıklarda durunca yavastan egzoz gazını alıyordu içeri, hareket halinde sorun yoktuda, içerde adamın kafa avrıyor hem gazdan hem sesten bunu farkettim.
18.07.2019, Saat:21:09
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Trigger seti değişimi scorpion35 2 490 15.03.2019, Saat:07:03
Son Yorum: Sencer
  Yardım Triger Seti Değişimi xturtlex 18 7,565 10.03.2019, Saat:11:45
Son Yorum: scorpion35
  Emme manifoldu Madenci 6767 14 1,179 17.02.2019, Saat:12:23
Son Yorum: Berat21
  Yardım Triger Değişimi Hakkında 17sadik23 12 3,313 01.11.2018, Saat:08:26