Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 19.10.2019, Saat: 21:01
  • http://mareaturkiye.com'na Hoşgeldiniz!
  • Yeni temamızla yayındayız.
  • Kaldığımız yerden devam durmak yok :)
Marea Türkiye > GENEL > Sohbet > Yardım Soğutma suyunun çamurlaşması >
 Yorum: 6    Görüntülenme: 663
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Soğutma suyunun çamurlaşması
24.08.2019, Saat:20:56,
Yeni Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Liberty
Model ve Renk: 2005   Kırmızı
Marea
Soğutma suyunun çamurlaşması

Merhabalar,
Ben yeni üyelerden Marmarea. Daha önce ELX sahibiyim, şu anda Liberty kullanıyorum.
Motor bir süre önce hararet yaptı, termostat değişimi ile sorunsuz kullanmaya devam ettim. Birkaç haftadır genleşme kabındaki su kahverengi çamur kıvamında. Sanırım suya yağ karışıyor fakat yağda köpürme yok. Benzer arıza / onarım deneyimi olan varsa önerilerinizi beklerim.
24.08.2019, Saat:20:56
25.08.2019, Saat:11:18,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 SX
Model ve Renk: 2000   Gri
Marea
RE: Soğutma suyunun çamurlaşması

Hocam bir an önce baktır,conta yakmışsa
Hasarı büyütme,1000 tl ye çıkacağın işten.
3-4 bin tl ye çıkabilir hasar
Aracı kullanmamanı öneririm.
25.08.2019, Saat:11:18
26.08.2019, Saat:11:42,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 ELX
Model ve Renk: 2001   gri
Marea

Çeşme suyu koyduğunuz anda o çamurlaşma başlıyor, tekrar eski haline getirmek ciddi emek ve temizlik istiyor... hortumlardan sistem hava alıyorsa oksitlenme yine olmaya devam ediyor... eğer su seviyesi sabitse bence sorun yok...
26.08.2019, Saat:11:42
26.08.2019, Saat:19:52,
Yeni Üye
Üye Grubu
Marea
Cvp: Soğutma suyunun çamurlaşması

Motor soğukken 15-20 sn. 3 silindirli gibi vuruntulu çalışıyor, sonra normale dönüyor. Ya pistonların üzerine kapaktan su iniyor ya da kapakta kılcal çatlak var, biraz ısınınca kapatıyor?
26.08.2019, Saat:19:52
27.08.2019, Saat:10:01,
Yeni Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 SX
Model ve Renk: 2002   Lacivert
Marea

(24.08.2019, Saat:20:56)Marmarea Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,
Ben yeni üyelerden Marmarea. Daha önce ELX sahibiyim,  şu anda Liberty kullanıyorum.
Motor  bir süre önce hararet yaptı,  termostat değişimi ile sorunsuz kullanmaya devam ettim. Birkaç haftadır genleşme kabındaki su  kahverengi çamur kıvamında. Sanırım suya yağ karışıyor fakat yağda köpürme yok. Benzer arıza  / onarım deneyimi olan varsa önerilerinizi beklerim.

Bende de aynı şekilde su çamurlu gibi oluyor.
Bir çözüm bulabildiniz mi?
27.08.2019, Saat:10:01
28.09.2019, Saat:20:27,
Yeni Üye
Üye Grubu
Marea

Silindir kapağı rektifiyesi ve conta değişimi ile sorun çözüldü. Kapak sökülmüşken triger kayışı da değişti.
Istanbul'da usta arayışı olan varsa Pendik Oto Sanayi'de İlyas Usta'yı tavsiye ederim. (Efe Oto)
28.09.2019, Saat:20:27
04.10.2019, Saat:15:07,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Brava   1.6 SX
Model ve Renk: 2001   gri çelik
Brava

(27.08.2019, Saat:10:01)Hamza88 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(24.08.2019, Saat:20:56)Marmarea Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,
Ben yeni üyelerden Marmarea. Daha önce ELX sahibiyim,  şu anda Liberty kullanıyorum.
Motor  bir süre önce hararet yaptı,  termostat değişimi ile sorunsuz kullanmaya devam ettim. Birkaç haftadır genleşme kabındaki su  kahverengi çamur kıvamında. Sanırım suya yağ karışıyor fakat yağda köpürme yok. Benzer arıza  / onarım deneyimi olan varsa önerilerinizi beklerim.

Bende de aynı şekilde su çamurlu gibi oluyor.
Bir çözüm bulabildiniz mi?

Merhaba arkadaşlar öncelikle yedek su deposunun alttan çıkan kalın hortumu söküyoruz sonra söktüğümüz hortumun içine bahçe hortumunu 20-25 cm sokup kelepçesini sıkıyoruz ve hortumu çeşmeye bağlıyoruz daha sonra ustteki ince hortumu sokup ucuna bir metre kadar bahçe hortumu ilavesi yapıp aracın yanına bir yere sarkıtıyoruz çeşmeyi normal açıp aracı çalıştırmadan ince hortumun ucundan temiz su gelene kadar bekliyoruz ortalama 10 dakika sonra aracı su açıkken çalıştıroyoruz ve kaloriferi sıcağa alıp 4 te açık bırakıyoruz 10 dakika bu şekilde çalışıyor arada yedek su depo kutusunu söküp içini çalkalayarak önce bir temizliyoruz sonra içine yarım çay bardağı kırmızı mercimek ve pril fairy tarzı bulaşıl detarjanı sıkıp kapağı kapatık su doldurup iyice her yerini temizleyene kadar sağa sola yukarı aşağı çalkalıyoruz kapağı çıkartıp iyice temiz suyla yıkıyoruz güneşe tutup kırmızı mercimek kalmışmı içinde bakıyoruz yoksa tamamdır yerine takıyoruz aracı stop edip alttaki kalın hortumu yerine takıyoruz ince hortumu takmıyoruz su haznesine maxtan biraz fazla su dolduruyoruz.Önce antifizi döküyoruz arkadından buyuk şişe sulardan yada marketletde satılan saf sulardan başlıyoruz dökmeye aracı çalıştırp elleboğaz kelebrğinden gaz verip giden suyun yerine şişe suyu ilave ediyoruz taki ince hortumdan antifitiz su rengi gelene kadar sonra aracı stop edip ince hortumuda yerine takıyoruz ve mavi kapağı yerine takıyoruz aracı çalıştırp 10 dakika boğaz kelebeğindrn ara ara gaz verip devir daim yaptırıyoruz araç kaloriferi 4 seviyede sıcakta açık olacak sonra araç çalışırken radyator peteğinden vanayı hava varsa çıkmasını bekliyoruz su geliyorsa hava yok daha sonra aynı işlemi kalorifer peteğine giren hortumların ordaki hava alma yerindende havayı alıyoruz eğer gaz kafası soğuksa sagdan giren 2 tane sıcsk su hortumu var onların usttekinin kelepçesini söküp yerinden hafif çıkartıp su gelmesini bekliyoruz az gaza basrsanız daha çabuk gelir bunları yaparken su sıcak olur dikkat edin su gelince yerine takın ve bakın kafa ısınıyormı ısındıysa tamamdır aracı 5 dakika rölsntefe bırakıp az soğumasını bekleyin 20 dakika kadar eğer yedek su deposundaki su maxtan fazla olmasın fazlaysa radyatör üzerindeki vanadan boşatıp sıkın eksikse ekleyin suyunuz tertemiz olacaktır çeşme suyu mümkün mertebe koymayın araca ya saf su+antifiz yada şişe suyu+antifitiz güle güle kullanın...
04.10.2019, Saat:15:07
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hızlı Menü:

Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB
© 2002-2019 MyBB Group.
MAREA TÜRKİYE © 2015.