Hoşgeldin, Ziyaretçi:

l Üye Ol
Tarih: 24.01.2020, Saat: 10:46
  • http://mareaturkiye.com'na Hoşgeldiniz!
  • Yeni temamızla yayındayız.
  • Kaldığımız yerden devam durmak yok :)
Marea Türkiye > TEKNİK KISIM > Motor ve Mekanik > Ateşleme Sistemi > Bilgilendirme Marea beyaz duman, gaz yememe ve tekleme sorunu >
 Yorum: 3    Görüntülenme: 239
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 Marea beyaz duman, gaz yememe ve tekleme sorunu
16.12.2019, Saat:13:53,
Yeni Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 Liberty
Model ve Renk: 2005   Gri
Marea
Marea beyaz duman, gaz yememe ve tekleme sorunu

Arkadaşlar merhaba 75000 kilometre yeni aldığım Fiat Marea Liberty 2005 model  benzinli olarak kullandığım aracıma yaklaşık 3 hafta kadar önce 79500 kilometrede BRC marka LPG sistemi taktırdım. Yaklaşık 1 hafta kullandıktan sonra araç hem benzinde hemde LPG de birden bire araç teklemeye, egzozdan aşırı bir şekilde beyaz duman atmaya ve motor arıza lambası yanmaya başladı. Sorunun ateşleme sisteminden olduğu beyaz duman yani buhardan belliydi. Aracı Çorum'da bulunan Gültaş Otomotiv'e götürdüm. Bilgisayar ile yapılan arıza tespitinde ateşleme bobini ve enjektör arızası hatası verdi. Ustam Fiat Marea marka araçların kolay kolay ateşleme bobini ve enjektör hatası vermeyeceğini söyleyerek, yedek bir ateşleme bobini taktı. Takılan ateşleme bobini de sorunu çözemeyince bujilere ve buji kablolarını test ettik. Bunlarda da herhangi bir sıkıntı bulamadık. Bunun üzerine ustam aracın enjektörlerine yoğunlaştı. Ancak bu araçların enjektörlerinin kolay kolay hata vermeyeceğini yineleyerek LPG sistemini ne zaman taktırdığımı sordu. 1 hafta oldu deyince LPG sisteminde bir sıkıntı olabileceğini söyledi. LPG montajını yaptırdığım bayiyi arayarak durumu anlattım. Bayi hemen elektrik ustasını göndererek LPG sisteminin beynini değiştirdi ve araç normal haline döndü. Arıza LPG beyninden (ECU) kaynaklıymış. LPG beyni direkt olarak aracın sistemine etki ettiği için LPG'de de çalışsa benzinde de çalışsa bu tarzda sıkıntı yaratıyormuş. Velhasıl kelam aracınızın bu şekilde ateşleme vb sorunları için bilgisayarlı arıza tespit bile yaptırsanız programın verdiği hataları hemen baz almayın. Deneyerek sorunu çözmeniz en doğrusu olacaktır diye düşünüyorum. Başka bir usta olsa bilgisayarlı tespit yapıldıktan sonra direk ateşleme bobini ve enjektörü değiştirmeye kalkar ve bize yaklaşık 1000 TL tutarında masraf çıkartırdı. Bu yazıyı bilginiz olsun diye yazdım arkadaşlar.
16.12.2019, Saat:13:53
17.12.2019, Saat:10:19,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 ELX
Model ve Renk: 2001   gri
Marea
Cvp: Marea beyaz duman, gaz yememe ve tekleme sorunu

Paylaşımız için teşekkürler. piyasada bu sıkıntıyı yaşayan çok arkadaş var. facedeki gruplarda insanlar parçacı gibi olmuş ustaların aldırması sonucu parça satan satana

yarasa35tr nickli üyenin imzası
MAREA 2001 ELX
17.12.2019, Saat:10:19
17.12.2019, Saat:23:13,
Çalışkan Üye
Üye Grubu
Araç: Marea   1.6 SX
Model ve Renk: 2000   Gri
Marea
RE: Marea beyaz duman, gaz yememe ve tekleme sorunu

Güzel bilgi,bu gibi durumda lpg yi devre dışı bırakıp araç bir süre denenmeli.
17.12.2019, Saat:23:13
29.12.2019, Saat:11:00,
Ahmet
Admin Grubu
Araç: Marea   1.6 Exclusive
Model ve Renk: 2003   Çöl Grisi
Marea
Cvp: Marea beyaz duman, gaz yememe ve tekleme sorunu

(16.12.2019, Saat:13:53)nsmrcrkci Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar merhaba 75000 kilometre yeni aldığım Fiat Marea Liberty 2005 model  benzinli olarak kullandığım aracıma yaklaşık 3 hafta kadar önce 79500 kilometrede BRC marka LPG sistemi taktırdım. Yaklaşık 1 hafta kullandıktan sonra araç hem benzinde hemde LPG de birden bire araç teklemeye, egzozdan aşırı bir şekilde beyaz duman atmaya ve motor arıza lambası yanmaya başladı. Sorunun ateşleme sisteminden olduğu beyaz duman yani buhardan belliydi. Aracı Çorum'da bulunan Gültaş Otomotiv'e götürdüm. Bilgisayar ile yapılan arıza tespitinde ateşleme bobini ve enjektör arızası hatası verdi. Ustam Fiat Marea marka araçların kolay kolay ateşleme bobini ve enjektör hatası vermeyeceğini söyleyerek, yedek bir ateşleme bobini taktı. Takılan ateşleme bobini de sorunu çözemeyince bujilere ve buji kablolarını test ettik. Bunlarda da herhangi bir sıkıntı bulamadık. Bunun üzerine ustam aracın enjektörlerine yoğunlaştı. Ancak bu araçların enjektörlerinin kolay kolay hata vermeyeceğini yineleyerek LPG sistemini ne zaman taktırdığımı sordu. 1 hafta oldu deyince LPG sisteminde bir sıkıntı olabileceğini söyledi. LPG montajını yaptırdığım bayiyi arayarak durumu anlattım. Bayi hemen elektrik ustasını göndererek LPG sisteminin beynini değiştirdi ve araç normal haline döndü. Arıza LPG beyninden (ECU) kaynaklıymış. LPG beyni direkt olarak aracın sistemine etki ettiği için LPG'de de çalışsa benzinde de çalışsa bu tarzda sıkıntı yaratıyormuş. Velhasıl kelam aracınızın bu şekilde ateşleme vb sorunları için bilgisayarlı arıza tespit bile yaptırsanız programın verdiği hataları hemen baz almayın. Deneyerek sorunu çözmeniz en doğrusu olacaktır diye düşünüyorum. Başka bir usta olsa bilgisayarlı tespit yapıldıktan sonra direk ateşleme bobini ve enjektörü değiştirmeye kalkar ve bize yaklaşık 1000 TL tutarında masraf çıkartırdı. Bu yazıyı bilginiz olsun diye yazdım arkadaşlar.

Bilgilendirme için teşekkürler..

kameray37 nickli üyenin imzası
www.mareaturkiye.com 
29.12.2019, Saat:11:00
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Patlama ve tekleme gaz yememe sorunu _fosil_ 9 1,141 18.08.2019, Saat:16:47
Son Yorum: Osmanerken
  2006 1.6 Marea Liberty tevfikfikret 1 363 07.06.2019, Saat:22:29
Son Yorum: tlgkgntsdmr
  Çözüldü marea krank sensörü veyis 12 9,018 04.01.2018, Saat:18:45
Son Yorum: bayrambaran
  Bilgilendirme Marea Lambda Oksijen sensörü KenanK 16 10,918 25.11.2017, Saat:17:58
Son Yorum: Cserce
  Çözüldü geç çalışma sorunu kadir çoban 7 3,749 22.09.2017, Saat:15:26
Son Yorum: veyis

Hızlı Menü:

Türkçe Çeviri: MCTR, Forum Yazılımı: MyBB
© 2002-2020 MyBB Group.
MAREA TÜRKİYE © 2015.